Sayfalar

21 Haziran 2010 Pazartesi

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış -Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom -2003 (Türkçe Altyazı )Tür : Dram
Yönetmen : Kim Ki-Duk
Senaryo : Kim Ki-Duk
Görüntü Yönetmeni : Dong-hyeon Baek
Müzik : Ji-woong Park
Yapım : 2003, Güney Kore / Almanya , 103 dk.

Oyuncular

Yeong-su Oh (Old Monk) , Young-min Kim (Young Adult Monk) , Jae-kyeong Seo (Boy Monk) , Yeo-jin Ha (The Girl) , Jong-ho Kim (Child Monk) , Jung-young Kim (The Girl's Mother) , Kim Ki-Duk (Adult Monk)
Tabiatın bütün güzelliklerini birarada toplayan bir gölün ortasına kurulmuş yüzen bir ev, yaşlı bir rahip ve yanında ona eşlik eden küçük rahip adayı...

Yaşlı rahip, ufak çocuğa nasıl rahip olunacağını inanılmaz bir bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır.

Sessiz olduğu kadar etkileyici ve tam bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar, yönetmen Kim Ki-Duk'un sinemasına dair pek çok önemli ipuçlarını da içinde barındıran bir film.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder